سوال: “HARDHDLC” در تنظیمات zaptel چه معنی دارد و یا چرا نمی توانم Zaptel-1.4.X و Wanpipe-3.2.X را ارتقاء دهم و یا از تنظیمات قدیمی ام مجدداً استفاده کنم؟

جواب: Zaptel-1.4.X دیجیوم با ویژگی سخت افزاری HDLC framing در زاپتل یکپارچه شده و دیگر نیازی به ضمیمه کردن آن نیست. هنگامی که درایور Wanpipe-3.2.2 برنامه ای را نصب می کند که حجم بیشتری نسبت به بسته زاپتل همراه با بسته سخت افزاری HDLC ندارد، به جای تنظیم اسکریپتهای “wancfg_zaptel” و “setup-sangoma”، باید zaptel.conf را یا D-channel مشخص شده و با استفاده از “hardhdlc” ایجاد کنیم. وقتی zaptel.conf توسط Zaptel تجزیه شد، “hardhdlc=” Zaptel را می بیند که HDLC framing روی جریان D-channel انجام نمی شود به عبارت دیگر، اگر ““dhcan=” Zaptel باشد، HDLC framing در کانالD- مشخص اجرا خواهد شد.

اگر شما اخیراً ورژن Wanpipe خود را به ورژن Wanpipe-3.2.2 و یا جدیدتر، آپدیت کرده باشید، لازم است تا “wancfg_zaptel” یا “setup-sangoma” را بعد از نصب درایور، راه اندازی کنید تا فایل تنظیمات بروز شده، ایجاد شود، پس از آن استریسک را شروع کنید و همه کانال ها/ دهانه های DAHDI، برای هر دو کارت باید خوانده شود و کار کند تا فایل zaptel.conf شما به صورت دستی تغییر کند.

  • 1.فایل /etc/zaptel.conf را با ویرایشگر متن مورد علاقه خود باز کنید.
  • 2.خط “dchan=24” و یا “dchan=24” را جستجو کرده و آن را به “hardhdlc=24” یا “hardhdlc=16” تغییر دهید.
  • 3.فایل را ذخیره کنید، از ویرایشگر متن خارج شوید و “dchan=24” را باز کنید تا تنظیمات جدید اعمال شود.
چاپ/برون‌بری