تماس های خارجی می توانند از هر دو طریق VoIP و خطوط شهری انجام پذیرند. یک PBX قدیمی نیاز داشت که شما خطوط شهریتان را به جعبه ی سخت افزاری مرکز تلفن متصل کنید، آما در مورد سیستم تلفنی 3CX گزینه های بیشتری در اختیارتان قرار دارد:

• خطوط شهری را به یک گیتوی VoIP که در شبکه ی داخلی تان قرار گرفته است متصل کنید.

• خطوط PSTN را به کارت های تلفنی VoIP که در دستگاهی که سیستم تلفنی 3CX روی آن نصب شده است متصل کنید.

• از یک خط تلفن “Hosted” از سوی ارائه دهنده ی سرویس VoIP استفاده کنید. در این مورد ارائه دهنده ی سرویس VoIP به شما این امکان را می دهد که از طریق اتصال اینترنت تماسهایتان را برقرار کنید.

برای برقراری تماسهایتان از طریق خطوط تلفن معمولی، باید یک گیتوی VoIP یا کارت رابط VoIP را خریداری نموده و پیکربندی نمایید. در این فصل توضیح داده می شود که هر کدام از این ها چیست و چگونه باید آن ها را پیکربندی کرد.

گیتوی VoIP یا کارت رابط VoIP

گیتوی VoIP دستگاهیست که ترافیک تلفنی را به بسته های Data تبدیل می کند تا بتواند از طریق یک شبکه ی تلفنی جابجا شود. در این روش خطوط تلفن/PSTN تبدیل به داخلی های SIPی می شوند که به شما اجازه می دهد تماس هایتان را از طریق شبکه ی تلفنی معمولتان برقرار کنید. برای همه ی انواع خطوط آنالوگ، BRI، PRI/E1، و T1 گیتوی VoIP وجود دراد. کار های VoIP نیز دقیقا همین کار را انجام می دهند اما به صورت یک کیت سخت افزاری اند که در کامپیوترتان نصب می شود.

پورت چیست؟

پورت یک درگاه فیزیکی بر روی کارت یا گیتوی VoIP است. در مورد خطوط آنالوگ، هر پورت برابر با یک کانال صدا، در مورد خطوط BRI ISDN برابر با 2 کانال صدا و در مورد خطوط E1 و T1 هر پورت برابر با 30 و 23 کانال صداست.

از آنجا که باید حتما برای رجیستر شدن در سیستم تلفنی یک گوشی را پیکربندی کرد، ضروریست که کارت یا گیتوی VoIP را برای رجیستر کردن پورتش با سیستم تلفنی 3CX پیکربندی کنید. هر پورتی یک نام کاربری SIP، رمز عبور و شماره داخلی مجازی می گیرد. در IP PBX، خط شهری مان هم مانند یکی از داخلی ها به نمایش در می آید.

استفاده از گیتوی های VoIP توصیه شده

این نکته اهمیت دارد که از از گیتوی هایی که 3CX توصیه نموده است استفاده کنید. گیتوی های پشتیبانی شده همگی توسط 3CX تست شده و به صورت اتوماتیک با تنظیمات درستی یکربندی شده اند. گیتوی های پیشنهادی 3CX به شرح زیرند:

برای خطوط E1 و ISDN BRI

اگر خطوط ISDN BRI یا E1 دارید کارت Bronet Berofix یا گیتوی آن را توصیه می کنید.

برای خطوط آنالوگ

در صورتی که از خطوط آنالوگ استفاده می کنید، موارد زیر توصیه می شود:

• کارت Beronet Berofix

• Patton 4114

• Grandstream GXW 4104/4108

اگر از Grandstream استفاده می کنید مطمئن شوید که از Firmware استفاده می کنید که توسط 3CX در گیتوی تست شده باشد.

برای خطوط T1

اگر یک خط T1 دارید ، توصیه می شود:

• Sangoma A101

• Patton 4960

گیتوی های PSTN در سیستم تلفنی 3CX ایجاد کنید.

اولین قدم ایجاد گیتوی PSTN در کنسول مدیریتی 3Cx است.

1. در منوی کنسول مدیریتی 3CX Phone روی Add > PSTN Gateway کلیک کنید.

2. در فیلد نام، یک نام آشنا برای گیتوی VoIP انتخاب نمایید. پس برند و مدل گیتوی ای که استفاده می کنید را از لیست انتخاب کنید. نهایتا روی Next کلیک نمایید.

3. بر اساس گیتوی ای که انتخاب می کنید، ممکن است از شما موارد بیشتری خواسته شود از قبیل کشوری که دستگاه در آن قرار گرفته است یا …

4. حال نام Host یا IP مربوط به گیتوی VoIP را در فیلد “Gateway Hostname or IP” وارد کنید، و پورت SIP ی که گیتوی در آن کار می کند را مشخص کنید. این مقدار به صورت پیش فرض 5060 است. 5. نوع و شماره ی پورتی که گیتوی پشتیبانی می کند را مشخص کنید. این کار برای هر پورت یک حساب تنظیم می کند و شماره های مربوطه راقادر به تماس ها/خطوط برای آن حساب آن حساب می کند. یک خط آنالوگ از یک تماس، خط BRI از 2 تماس، E1 از 30 تماس و T1 از 23 تماس پشتیبانی می کند. اگر می خواهید هر خط به طور مجزا آدرس دهی شود، 23*Analog Lines را انتخاب نمایید. گزینه های دیگر از قبیل Registration settings، و … هستند. برای رفتن به صفحه ی بعدی روی Next کلیک کنید.

6. روی Next کلیک کنید، پورت های Individual ایجاد شده و در یک فرمت ستونی نمایش داده می شود.

(Virtual extension)شماره ی داخلی های مجازی - در نتیجه ی تبدیل هر خط/پورت به یک داخلی، سیستم تلفنی می تواند تماس ها را روی این خط نیز برقرار کرده و آن ها را به این خط انتقال دهد. شماره ی داخلی مجازی، شماره ایست که توسط سیستم تلفنی 3CX به آن اختصاص داده شده است و آن را به عنوان یک داخلی آدرس دهی می کند.هیچ نیازی وجود ندارد که این فیلد را تغییر دهید.

(Authentication ID & Password) نام کاربری و رمز عبور برای احراز هویت - این مقادیر برای احراز هویت پورت ها با سیستم 3Cx مورد استفاده قرار می گیرد. این مقادیر باید با تنظیمات پیکربندی شده در گیتوی تان مطابقت داشته باشد! به صورت پیش فرض نام کاربری و رمز عبور، شماره ی داخلی مجازی تان تعریف شده اند.

(Channels) کانال ها - از طریق این پورت می توانید مشخص کنید که این کانال چند تماس همزمان را پشتیبانی کند. خط آنالوگ از یک تماس و E1 از 30 تماس پشتیبانی می کند. اگر ترجیح می دهید هر خط را جداگانه آدرس دهی کنید، می توانید حساب های SIP دیگری ایجاد کنید و تعداد کانال های تحت پشتیبانی را تغییر دهید. حواستان باشد که گیتوی VoIP تان باید این مورد را پشتیبانی کند.

(Port Identification) احراز هویت پورت –این فیلد شماره ی خط تلفن اصلی را مشخص می کند و فقط برای احراز هویت مورد استفاده قرار می گیرد.

(Inbound Route) اگر پورت تماس های Inbound را دریافت کند، می توانید مشخص کنید هر تماس باید به کدام داخلی Route شود.

7. در صفحه ی بعدی، از شما یک پیش شماره خواسته می شود تا برای این دستگاه یک outbound rule تعریف کند. پیش شماره را در «Calls to numbers starting with» وارد کنید. برای برقراری تماس ها از طریق این گیتوی،شماره ی مورد نظرتان را همرا با پیش شماره ی مزبور بگیرید. برای ایجاد خطوط روی Finish کلیک کنید. می توانید گزینه ی Line از خطوطی که ایجاد شده را با رفتن به Lines node تغییر دهید.

مرحله ی 2: گیتوی VoIP را پیکربندی کنید.

پس از اینکه پورت/خطوط شهری را ایجاد کردید، یک صفحه از خلاصه ها ظاهر می شود، که اطلاعاتی را نمایش می دهد که باید در گیتوی VoIP وارد کنید:

• Proxy server IP or FQDN: نام میزبان سیستم تلفنی 3CX

• User ID: شماره ی داخلی مجازی

• Authentication ID: همان چیزی که در فیلد شناسه ی احراز هویت مشخص شده است.

• Password: همان چیزی که در فیلد رمز عبور احراز هویت مشخص شده است.

شماره ی داخلی مجازی، شناسه و رمز عبور مربوط به احراز هویت باید برای هر پورت که روی گیتوی دارید کپی شوند. این اطلاعات، همانطور که راجع به تلفن ها بود، می تواند به صورت اتوماتیک بر گیتوی Provision شود. به علاوه، گزینه های Provision کردن گیتوی را برای درست کار کردن با سیستم تلفنی 3CX پیکربندی شوند.

گیتوی های Beronet

برای پیکربندی یک گیتوی Beronet با 3CX، از URL زیر پیروی نمایید:

http://www.3cx.com/voip-gateways/beroNet-berofix-400.html

گیتوی های Patton

اگر از یک گیتوی Patton استفاده می کنید، سیستم تلفنی 3CX می تواند یک فایل پیکربندی ایجاد کند که بتواند روی دستگاه آپلود شود و پیکربندی را اتوماتیک کند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به آدرس زیر مراجعه فرمایید.

http://www.3cx.com/blog/voip-howto/patton-smartnode-configuration/

گیتوی های Grandstream

از این راهنما کمک بگیرید:

http://www.3cx.com/voip-gateways/Grandstream-CXW-41044108.html

چاپ/برون‌بری