به زبان ساده Cloud Computing یا سیستم پردازش ابری انجام امور روزمره ای مانند ذخیره سازی فایل، ایجاد سند و موارد مشابهی که با مجموعه نرم افزاری Office انجام می دهید، است اما بصورت آنلاین. یعنی بجای اینکه این نرم افزارها برروی کامپیوتر شما اجرا شوند برروی کامپیوترهای سرویس دهنده آنلاین صورت می پذیرند.

اصطلاح Cloud Computing از روی تصویر بصری ابری از اطلاعات شناور برروی اینترنت گرفته شده است و این اطلاعات از هر جایی و برروی هر وسیله کامپیوتری که به اینترنت متصل باشد در دسترس است.

بعنوان نمونه گوگل سرویس آنلاینی به نام Google Docs دارد که بسیاری از امکانات مجموعه نرم افزار Microsoft Office که در اکثر کامپیوترها نصب است را به صورت آنلاین و مجانی در اختیار کاربران قرار می دهد. نرم افزارهای مثل Word, Excel و Powerpoint با نام های Word Processor, Spreadsheet و Presentation در Google Docs یا Google Drive وجود دارند. تمام این نرم افزارها از طریق مرورگر وب اجرا می شوند و اسناد و فایل های ایجاد شده نیز بجای ذخیره برروی دیسک سخت کامپیوتر برروی فضای وب و در فضای اینترنت ذخیره می شوند. تمام اطلاعات شما بصورت خودکار در Cloud گوگل ذخیره می شوند.

بسیاری از سرویس های Cloud از طریق مرورگر وب اجرا می شوند به همین دلیل است که توسعه دهنده های مرورگرهای وب مانند گوگل، مایکروسافت، موزیلا دقت و توجه بسیار ویژه ای برروی سرعت مرورگرهای خود یعنی Google Chrome، Microsoft Internet Explorer و یا Mozilla Firefox دارند. برای اجرای نرم افزارهای Cloud نیاز به مرورگر سریع و توانا دارید.

Cloudها علاوه بر نرم افزار، فضای ذخیره سازی نیز در اختیار کاربران قرار می دهند. این فضای آنلاین برای ذخیره فایل های ایجاد شده استفاده می شود و در واقع جایگزین دیسک سخت کامپیوتر شخصی شماست. بعنوان مثال DropBox که پیش تر معرفی شده بود یک فولدر به کامپیوتر شما اضافه می کند که هر آنچه در آن کپی کنید بجای ذخیره شدن برروی دیسک سخت برروی فضای اینترنتی ذخیره می شود.

مایکروسافت نیز پس از گوگل و برای رقابت با Google Doc نسبت به راه اندازی سرویس Cloud آفیس با نام Office 365 کرد که در حال حاضر نسخه آزمایشی آن در دسترس است.

چرا به Cloud نیاز داریم؟

چرا وقتی روی کامپیوتر خود فضا برای ذخیره سازی اطلاعات داریم و مجموعه کامل نرم افزار Office را نصب کرده ایم از Cloud استفاده کنیم؟

در واقع Cloud Computing برای دنیای فردا ساخته شده است، زمانی که ما از وسایل مختلف کامپیوتری مانند: کامپیوتر رومیزی، لپ تاپ، تبلت، تلفن هوشمند و غیره استفاده می کنیم. در این صورت به کمک Cloud Computing یا همان پردازش ابری دسترسی به اطلاعات در تمام این وسایل به راحتی امکان پذیر خواهد بود به شرطی که به اینترنت متصل باشید. Cloud Computing باعث می شود دسترسی به تمام امکانات و اطلاعات مورد نیاز شما در هر مکانی و در وسیله ای تنها با دسترسی به اینترنت امکان پذیر شود.

علاوه بر این استفاده از سرویس های Cloud از نظر اقصادی مرقوم به صرفه است. چون اکثر نرم افزارها و سرویس های Cloud مجانی هستند و فضای ذخیره سازی آنلاین نیز ارزان است.

زمانی که در حال ساخت و یا ایجاد یک سند در آفیس Cloud هستید نگران خاموش شدن، هنگ کردن و یا مشکلات اینچنینی کامپیوتر نخواهید بود چون فایل شما بصورت خودکار هر چند لحظه یک بار ذخیره می شود. همچنین نگران از دست رفتن اطلاعات بدلیل صدمه دیدن دیسک سخت نخواهید بود.

البته با Cloud ها مشکلاتی نیزخواهید داشت. بعنوان مثال می بایست اعتماد کنید و اطلاعات خود را در فضای مجازی و برروی سرورهای Cloud ذخیره کنید شاید سرویس دهنده Cloud از اطلاعات شما سوء استفاده کند! البته سرویس دهنده های Cloud معمولا شرکت های بزرگ و مطرح دنیا مانند مایکروسافت و گوگل هستند و می توان به آنها اطمینان کرد ولی به هر حال اطلاعات شما برروی کامپیوتر خود شما نیستند. از طرف دیگر فقط زمانی به اطلاعات خود دسترسی خواهید داشت که به اینترنت دسترسی داشته باشید.

انواع Cloud و مفهوم آن ها

ابرها به طور معمول به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند : آرایش یا زیرساخت (Deployment) و سرویس (Service).

از دید زیرساختی، ابرها به 4 گروه مختلف تقسیم می‌شوند :

Private Cloud (ابر خصوصی) : این دسته از ابرها فقط توسط یک نهاد یا سازمان واحد مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما با وجود این، باز هم ابر باید خارج از محدوده ی مکانی آن نهاد باشد تا به عنوان ابر طلقی شود. می‌توان به صورت داخلی (توسط سازمانی که از آن استفاده می‌کند) یا به وسیله‌ی شخص یا مرکزی دیگر، یک ابر خصوصی را مدیریت کرد.

Public Cloud (ابر عمومی) : همان طور که از نامش پیداست، ابر عمومی برای استفاده‌ی عموم کاربران به وجود می‌آید. از لحاظ ساختاری، به غیر از محدودیت در افرادی که می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند، تفاوت زیادی بین ابر عمومی و ابر خصوصی وجود ندارد. یک مثال شناخته شده از این نوع ابر ها، DropBox است.

Hybrid Cloud (ابر ترکیبی یا آمیخته) : وقتی که یک ارائه کننده سرویس‌های ابری، ترکیبی از سرویس عمومی و خصوصی ابری را ارائه کند، به آن ابر آمیخته یا هیبردی می‌گوییم. برای مثال زمانی می‌تواند این اتفاق رخ دهد که دو ابر جدا از هم برای به اشتراک گذاشتن عملکردهای خود به یکدیگر می‌پیوندند یا اینکه یک شرکت خاص برای ارائه‌ی سرویس‌های جدید به رشد و گسترش خود روی می‌آورد.

Community Cloud (ابر اجتماعی) : وقتی که یک ابر خصوصی میان چند واحد یا سازمان مختلف به اشتراک گذاشته شود، به آن یک ابر اجتماعی می‌گویند. یا از دید دیگر می‌توان گفت که ابر اجتماعی یک ابر نیمه عمومی است که به تعدادی واحد و سازمان خاص محدود شده است.

چاپ/برون‌بری